بدیهی است که پهنای باند مورد نیاز هر دستگاه هر روز در حال افزایش است. داده های چند رسانه ای عامل تعیین کننده در این تقاضای روزافزون است. به عنوان مثال، تلویزیون های ٨K یا حتی ٤K می توانند به طور قابل توجهی سرعت داده بیشتری نسبت به تلویزیون های HD مدرن مصرف کنند. بنابراین، فروشندگان سخت افزار شبکه باید راه حل های هوشمندانه ای برای پاسخگویی به این تقاضای رو به رشد پیدا کنند. آنها باید سریعتر به روشی مقرون به صرفه دست یابند. استاندارد چند گیگابیت وارد بازی می شود که پهنای باند بیش از ١G را بر روی کابل‌های مسی سنتی که قبلاً توسط درصد زیادی از کاربران استفاده می‌شد، امکان پذیر می‌کند.

مقدمه ای بر اترنت

اترنت محبوب ترین فناوری شبکه محلی (LAN) در جهان است. این ادعا با فروش گسترده سخت افزار شبکه اترنت (کارت، تکرار کننده، هاب، سوئیچ و غیره) در سراسر جهان پشتیبانی می شود. اترنت از نظر فروش به مراتب از هر رقیبی پیشی می گیرد. این فروش به این دلیل است که استفاده از اترنت در شبکه های شهری (MAN) و شبکه های گسترده (WAN) بسیار سودآور بوده است.

تکامل اترنت به اترنت سریع، ١G، ٢.٥G، ٥G و ١٠G به حفظ محبوبیت آن کمک کرده است.

اترنت چند گیگابیتی چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، مولتی گیگ یک پیوند اتصال داده است که از طریق کابل‌های مسی CAT5 و CAT6 به سرعت بیش از ١G می‌رسد. مولتی گیگ پهنای باند ٢.٥G، ٥G و در برخی موارد ١٠G را فعال می کند. اکثر مؤسسات تجاری از کابل های UTP ،Cat5 ،Cat6 به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از شبکه های خود استفاده می کنند.

امروزه تجهیزات مولتی گیگ بر اساس استاندارد ٨٠٢.٣ IEEE طراحی می شوند که معیارهای خاصی را برای لینک های اترنت ٢.٥ و ٥ گیگابیتی روی کابل های Cat5، Cat6 و کابل های اترنت مشابه تعریف می کند.

مزیت اصلی مولتی گیگ در شرکت هایی است که مدرن ترین و به روزترین اکسس پوینت های WLAN در آنها نصب شده است.

اکسس پوینت های ٨٠٢.١١ac و ٢ ٨٠٢.١١ac Wave می توانند توان عملیاتی نزدیک به ١G را ارائه دهند. استاندارد ٨٠٢.١١ac می تواند پهنای باند ١.٧ تا ٢.٥ گیگابیت بر ثانیه را ارائه دهد و استاندارد ٨٠٢.١١ac، به مرور زمان، پتانسیل ارائه پهنای باند تا ٣.٥ گیگابیت بر ثانیه را دارد. با افزایش تقاضا برای دستگاه های SSD و تلویزیون های ٤K، نیاز به سوئیچ های چند گیگابیتی تنها افزایش می یابد.

تغییر به مولتی گیگ نه تنها به کاربران این امکان را می دهد که بر تنگنای ١G غلبه کنند، بلکه مشکل تجمع لینک های ناکارآمد را نیز حل می کند. شبکه‌های مولتی گیگ تنها از یک پورت در هر اتصال استفاده می‌کنند، و نیازی به ارتقای کامل کابل‌کشی شبکه مورد نیاز در نصب اترنت ١٠ گیگابیتی (١٠GBase-T) را از بین می‌برد.

تنگناهای شبکه اغلب در همه صنایع رخ می دهد که به طور قابل توجهی مانع از کارایی می شود. پهنای باند بالاتر به نفع هر سازمانی است. ارتقاء شبکه از گیگابیت به چند گیگابیت منجر به شبکه سریع‌تر می‌شود که فرصت‌های جدیدی را فراهم می‌کند. این شبکه بهبودیافته امکان انتقال سریعتر داده ها و پشتیبان گیری و همچنین امکان کار از راه دور راحت تر را فراهم می کند. عملیات روزانه مانند مدیریت پایگاه داده، ذخیره سازی، تولید و ویرایش ویدیو از افزایش پهنای باند بهره می برد.

قبل از ارتقا چه چیزی را باید در نظر گرفت

یک شبکه سریعتر به محیط مناسب برای عملکرد نیاز دارد. سازگاری سخت افزار باید قبل از ارتقاء از اترنت قدیمی به اترنت چند گیگابیتی تأیید شود. تنها سخت افزاری که قادر به پشتیبانی از سرعت های بالاتر باشد می تواند در یک شبکه جدید سودمند باشد.

تجهیزات

بله، چشم انداز پهنای باند بیشتر در شبکه های موجود بسیار دلگرم کننده است و اطلاعاتی مبنی بر اینکه می توان این پهنای باند را از طریق کابل های مسی که در حال حاضر استفاده می شود به دست آورد نیز مورد استقبال قرار می گیرد، اما وضعیت این کابل ها در این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. شبکه ای که از کابل های CAT5 یا CAT6 با کیفیت فرسوده یا با کیفیت پایین تر تشکیل شده باشد، قادر به پشتیبانی از سرعت بالاتر نخواهد بود. سخت‌افزار شبکه (سوئیچ‌ها/پورت‌ها) نیز باید بررسی شود، این دستگاه‌ها باید قادر به پشتیبانی از توان بالاتر باشند. هر سخت افزاری که این سطح پشتیبانی را نداشته باشد، توان عملیاتی را به زیر ١G کاهش می دهد.

هزینه یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی / ارتقاء شبکه است و البته سرمایه گذاری در آینده نیز بسیار مهم است. این ما را به کجا می برد؟ در یک دوراهی. با این حال، مانند همیشه، یک راه حل وجود دارد. به جای انتخاب تجهیزاتی که ارزان هستند اما در کوتاه مدت قابل استفاده هستند، باید تجهیزاتی را انتخاب کنید که ممکن است کمی گران باشند اما در بلندمدت قابل استفاده باشند.

سازگاری

سوال بعدی در مورد سازگاری دستگاه های کاربر، مانند ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) مطرح می شود. اگر این دستگاه ها پشتیبانی لازم را نداشته باشند، ممکن است کاربران نتوانند از پهنای باند بالاتر استفاده کنند. کارت های توسعه و آداپتورهای USB وجود دارند که می توانند کمکی مقرون به صرفه در این زمینه باشند.

ذخیره سازی

ذخیره سازی سریعتر در شبکه های با پهنای باند بالاتر ضروری است. در غیر این صورت، تنگناهای جدی وجود خواهد داشت. سخت افزار ذخیره سازی باید از سرعت های بالاتر برای جلوگیری از این تنگناها پشتیبانی کند. اگر سخت افزار ذخیره سازی از عملکردهای پردازش سریعتر پشتیبانی نکند، یک شبکه پرسرعت چه فایده ای دارد؟ استفاده از حالت RAID صحیح گزینه خوبی است. این حالت امکان انتقال سریع داده ها را در مورد NAS فراهم می کند.

قدرت و خنک کننده

پهنای باند بالاتر منجر به مصرف انرژی بیشتر می شود که نیاز به خنک کننده/تهویه کارآمدتری دارد. این مسائل باید در نظر گرفته شود تا از اختلال در شبکه و داده جلوگیری شود.

جهت آشنایی بیشتر با اترنت ١٠ گیگابیتی این لینک را کلیک کنید.