چند نوع اسپلیتر فیبرنوری وجود دارد؟

اسپلیتر فیبرنوری از مهمترین تجهیزات پسیو مورد استفاده در شبکه های فیبرنوری است که سیگنال فیبر نوری ارسالی را به ضرایبی از توان 2 (2، 4، 8، 16و …. ) تقسیم می کند.

شما چند نوع اسپلیتر فیبرنوری را می شناسید؟ مزایای اسپلیترهای PLC چیست؟ پس از مطالعه این مقاله، درک بهتری از انواع اسپلیتر فیبرنوری خواهید داشت.

اسپلیتر نوری چگونه کار می کند؟

در مورد اصل کار  فیبر نوری، می توان به طور کلی به روش زیر توضیح داد. هنگامی که سیگنال نوری در یک فیبر سینگل مود منتقل می شود، انرژی نوری نمی تواند کاملا در هسته فیبر متمرکز شود. مقدار کمی از انرژی توسط cladding فیبر نوری پخش می شود. یعنی اگر دو فیبر به اندازه کافی به هم نزدیک باشند، نور منتقل شده در فیبر نوری می تواند وارد فیبر نوری دیگری شود. بنا به این تکنیک می توان نور را از یک فیبر نوری به چند فیبر نوری دیگر منتقل کرد و اینگونه اسپلیتر فیبرنوری ساخته می شود.

ساختار داخلی اسپلیتر نوری 

اسپلیتر فیبرنوری از سه قسمت تشکیل شده است: آرایه فیبر ورودی، آرایه فیبر خروجی و تراشه اسپلیتر

دو نوع اسپلیتر فیبرنوری

دو نوع اسپلیتر فیبرنوری معمولا در شبکه های PON استفاده می شود: یکی اسپلیتر کوپلر FBT و دیگری اسپلیتر PLC. از آنجایی که اسپلیتر PLC دارای مزایای طول موج کاری انعطاف پذیر، پایداری خوب، تلفات کم در دمای پایین و نرخ خرابی کمتر است، مردم ترجیح می دهند از اسپلیتر PLC به جای اسپلیتر های FBT استفاده کنند. امروزه انواع بسته بندی اسپلیترهای PLC برای همه کاربردها در بازار وجود دارد.

انواع اسپلیتر PLC

  1. اسپلیتر PLC فیبر لخت (Bare Fiber Optical Splitter)
  2. اسپلیتر فیبرنوری Blockless
  3. اسپلیتر ABS
  4. اسپلیتر PLC با باکس LGX  
  5. اسپلیتر نوع رک مونت

اسپلیتر PLC فیبر لخت (Bare Fiber Optical Splitter)

اسپلیتر PLC فیبر لخت ساده‌ترین و معمول‌ترین اسپلیتر PLC در پروژهایPON ،FTTH ، LAN، CATV، تجهیزات تست و سایر برنامه ها می‌باشد. این نوع از اسپلیتر، فیبر لخت را در آخر فیبرهای خروجی از اسپلیتر لخت باقی می‌گذارد. بنابراین می توان گفت این نوع اسپلیتر کمترین فضا را زمان کابل کشی احتیاج دارند بنابراین هزینه های نصب را کاهش می دهد.

اسپلیتر فیبرنوری Blockless

اگرچه اسپلیتر فیبرنوری Blockless ظاهری شبیه به اسپلیتر فیبر لخت دارد. با این حال، به دلیل داشتن پکیج فشرده تیوبی استیل، می تواند محافظ قوی تری برای فیبر نوری باشد. اسپلیتر فیبرنوری  Blocklessدر حین نصب نیازی به همجوشی فیبر نوری ندارد و عمدتاً برای اتصالات مختلف بالای جعبه های توزیع یا کابینت های شبکه استفاده می شود.

اسپلیتر ABS

اسپلیتر ABS دارای یک قاب پلاستیکی ABS است که محافظ خوبی برای قطعات و کابل های نوری داخلی است. اسپلیتر ABS ساده و جمع و جور است که می تواند با محیط ها و شرایط مختلف نصب سازگار شود. به طور معمول این نوع اسپلیترABS  در شبکه های PON، FTTH، FTTX، GOPN استفاده می شود.

اسپلیتر PLC با باکس LGX  

اسپلیتر PLC با باکس LGX مجهز به جعبه فلزی مقاوم است. این نوع اسپلیتر می‌تواند به تنهایی و یا در رک استاندارد برای کابل‌کشی بهتر مورد استفاده قرار بگیرد. محفظه استاندارد جعبه فلزی LGX یک رویکرد plug-and-play برای یکپارچه سازی در شبکه ارائه می دهد که خطر را در حین نصب از بین می برد.

اسپلیتر نوع رک مونت

اسپلیتر PLC رکمونت کوچک بوده و به فضای کمی جهت نصب نیاز دارد. اسپلیترهای رکمونت در ابعاد 1U و 2U بوده و می توانند متناسب با نیاز مشتریان سفارشی سازی شوند. جهت عملکرد صحیح، این اسپلیترها می توانند درون ODF قرار گیرند. این نوع از اسپلیتر می توانند در زیرساخت شبکه FTTx ، شبکه ی فیبر نوری و    CATV و … استفاده شوند. و یک راه حل ایده آل برای یک محیط کابل کشی با چگالی بالا ارائه می دهد.

بنابراین ما اسپلیتر PLC رک  مونت را توصیه می کنیم زیرا می توان آن را مستقیماً در کابینت های استاندارد نصب کرد و برای شبکه های با تراکم بالا مناسب است. با این حال، اگر فضای رک کافی وجود ندارد، می توانید انواع دیگر تقسیم کننده فیبر نوری را با توجه به نیاز و محیط شبکه خود انتخاب کنید.

جهت آشنایی بیشتر با اسپلیتر فیبرنوری این لینک را کلیک نمایید.