از آنجایی که کسب و کارها و سازمان های بیشتری به اینترنت وابسته می شوند، نیاز فزاینده ای به مدیریت داده ها و اطلاعات به وجود میاید. مراکز داده امکانات فیزیکی هستند که سرورها و سایر سخت افزارهای محاسباتی مانند روترها، سوئیچ ها، کابل ها، فایروال ها و غیره را در خود جای می دهند. آنها همچنین خانه محاسبات ابری هستند و مسئولیت میزبانی وب سایت ها، مدیریت ایمیل ها و خدمات پیام رسانی فوری را بر عهده دارند. مراکز داده همچنین خدمات شبکه، پشتیبان گیری از داده ها و بازیابی را ارائه می دهند.

اغلب، مشاغل کوچکی که می خواهند هزینه اجرا و مدیریت سرورهای داخلی را به حداقل برسانند  و همچنین شرکت‌های فناوری یا فروشندگانی که پول و منابع زیادی را برای ایجاد یک زیرساخت محاسباتی فیزیکی مشترک و در عین حال امن و قابل اعتماد سرمایه‌گذاری کرده‌اند ، زیرساخت برنامه های خود را به ارائه دهندگان خدمات مرکز داده منتقل می کنند.

به طور مشابه، سازمان‌های بزرگ با منابع کافی ممکن است مراکز داده خود را بسازند. این امر به ویژه برای شرکت هایی که در صنایع بسیار تحت نظارت مانند مالی، بیمه و مراقبت های بهداشتی فعالیت می کنند صادق است. چنین سازمان هایی تصمیم می گیرند که داده های خود را مدیریت کنند و عملیات خود را بدون نگرانی از مسائل مربوط به امنیت داده ها و حریم خصوصی، سرقت IP، قطعی و غیره انجام دهند. اگر می خواهید یک مرکز داده بسازید، باید چند فاکتور را در نظر بگیرید، ما مهمترین موارد را در زیر جمع آوری کرده ایم.

ملاحظات کلیدی هنگام ساخت مرکز داده

قبل از اینکه مراحل ساخت مرکز داده را بررسی کنیم، مهم است که انواع مختلف مراکز داده را درک کنیم. به این ترتیب، گزینه‌های خود را برای تصمیم‌گیری بهتر می‌سنجید.

 چهار نوع مرکز داده عبارتند از:

  • مراکز داده سازمانی
  • مراکز داده کولوکیشن
  • مراکز داده خدمات مدیریت شده
  • مراکز داده ابری

اکنون که انواع مختلف مراکز داده را می شناسید، بیایید ملاحظات فنی، استراتژیک و هزینه ای را که باید هنگام ساخت یک مرکز داده رعایت کنید، بررسی کنیم.

ملاحظات فنی

مرحله 1: انتخاب مکان مناسب

مکان و اندازه مرکز داده شما دو جنبه مهم است که تا حد زیادی بر هزینه و سایر الزامات طراحی تأثیر می گذارد. بر اساس اندازه شرکت و نرخ رشد فعلی، می‌توانید تعداد رک‌های سرور، سوئیچ‌ها و سایر تجهیزات مورد نیاز خود را حدس بزنید. تا آنجا که به مکان مربوط می شود، مکانی را انتخاب کنید که دارای حداقل خطرات ژئوپلیتیکی باشد. عوامل دیگری مانند در دسترس بودن منابع و امنیت نیز حیاتی هستند.

مرحله 2: انتخاب تجهیزات شبکه مناسب

پس از آنکه مکان مناسب را شناسایی کردید، می توانید نیازهای شبکه خود را به دقت ارزیابی کنید. عواملی مانند اتصال و ارتباطات کارآمد برای اطمینان از عملکرد بهینه مرکز داده ضروری هستند. ارائه دهندگان خدمات شبکه ایی که انتخاب می کنید باید به اندازه کافی قابل اعتماد باشند .

ملاحظات استراتژیک

مرحله 3: خطرات مشترک را شناسایی کنید

هر شرکت مدرن یا دیجیتالی برای اجرای فرآیندها و عملیات تجاری خاص به مراکز داده متکی است. هر مشکلی که عملکرد مرکز داده را مختل کند، می تواند تأثیر زیاد و پرهزینه ایی بر روی کاربران نهایی داشته باشد. با نصب منابع برق پشتیبان مطمئن می توان از مشکلات رایج مانند قطع برق به راحتی جلوگیری کرد. با این حال، خطرات غیرقابل پیش‌بینی مانند بلایای طبیعی یا حملات سایبری ممکن است به اقدامات خاصی نیاز داشته باشد. اما قبل از کاهش این خطرات، ابتدا باید آنها را به ترتیب اولویت شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی کنید.

مرحله 4: طراحی را بهینه کنید

هنگامی که آماده طراحی مرکز داده خود هستید، به تجربه کاربر، امنیت، مقیاس پذیری و راحتی توجه کنید.

همیشه طراحی مرکز داده خود را قبل و بعد از استقرار آزمایش کرده و بهبود ببخشید. همچنین باید تا حد امکان بسیاری از عملکردها را خودکار کنید تا کارایی را افزایش دهید.

مرحله 5: تجزیه و تحلیل و گزارش دهی

برای حفظ عملکرد بهینه مرکز داده، باید یک مکانیزم تحلیلی و گزارش دهی قوی پیاده سازی کنید. که کمک می کند تا اطمینان حاصل شود تمام جنبه های حیاتی مانند برق، شبکه، امنیت و خنک کننده کارآمد همیشه در دسترس هستند.

ملاحظات هزینه

مرحله 6: هزینه کلی را بررسی کنید

هنگامی که تمام عواملی را که در بالا مورد بحث قرار گرفت در نظر گرفتید، می توانید هزینه کلی راه اندازی مرکز داده خود را ارزیابی کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، انواع مختلفی از مراکز داده وجود دارد، و مرکز داده مناسب برای شما به نیازهای منحصر به فردتان بستگی دارد.

اگر در حال راه‌اندازی یک مرکز داده سازمانی هستید، باید شرایط فعلی و آینده کسب‌وکار را در نظر بگیرید. از سوی دیگر، مراکز داده مدیریت شده و جمع‌آوری‌شده اغلب به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشند تا با نیازهای کسب‌وکارهای مختلف و کاربران نهایی آن‌ها مطابقت داشته باشند.

سطوح خدمات ارائه شده در مرکز داده نیز بر قیمت گذاری تأثیر می گذارد. بنابراین، اگر شما یک ارائه دهنده خدمات مرکز داده هستید که به دنبال ایجاد یک مرکز داده خدمات مدیریت شده هستید، مطمئن شوید که هزینه های جاری و مدیریت را در نظر گرفته اید.

جهت آشنایی بیشتر با مرکز داده این لینک را کلیک نمایید.