راهنمای جامع کانکتورMTP

کانکتور MTP نوعی کانکتور است که به طور گسترده در ساختار شبکه با ظرفیت بالا مانند مراکز داده و مراکز کنترل صنعتی استفاده می شود. این نوع کابل کشی از زمان تولید تاکنون، مورد استقبال تعداد زیادی از نصاب‌های شبکه برای سیستم‌های شبکه پرسرعت 40G/100G/400G قرار گرفت.

کانکتور MTP چیست؟

MTP مخفف عبارت Multi-Fiber Termination Push-on است که یک نام تجاری ثبت شده توسط کمپانی US Conec ایالات متحده می باشد. کانکتورهای MTP با استاندارد MPO مطابقت دارند  و سازگارند اما کاملا با هم یکی نیستند. کانکتور MTP را می توان به عنوان یک نسخه با عملکرد به مراتب بهتر از کانکتور MPO  در نظر گرفت.

 همانطور که کانکتور ها و اتصالات فیبر نوری MTP با توجه به نیاز های روزافزون اتصال پایدار و عملکرد بهتر در شبکه ها و بخصوص شبکه های با ظرفیت بیشتر که به آنها متکی هستند ، همچنان در حال تکامل می باشند ، کانکتور های  MTP Elite نیز ارائه شدند ، که به عنوان نسخه برتر اتصالات استاندارد MTP در نظر گرفته می

شوند. در مقایسه با اتصالات استاندارد  MTP و کانکشن های MPO قدیمی ، اتصالات  MTP Elite با استاندارد حتی دقیق تر و با کیفیت بالاتر تولید می شوند. افت ورودی کانکتورهای MTP Elite بسیار کمتر از کانکتورهای نسل گذشته است.  

هر دو کانکتور فیبر نوری MTP و MPO با استاندارد بین المللی “IEC-61754-5” و استاندارد آمریکایی “TIA-604-5 (FOCIS5)” مطابقت دارند که نشان می دهد این دو تا حدی با هم سازگار هستند.

 اجزای کانکتور MTP در زیر نشان داده شده است.

کانکتور MTP نر و ماده (male and female)

کانکتور فیبر نوری MTP شامل فیبر نوری، غلاف، اجزای کوپلینگ، حلقه فلزی، پین (سوزن پین)، کلاهک گرد و غیره است. قسمت پین به دو شکل male و female تقسیم می شود. مدل male این کانکتور دارای دو پین است، در حالی که مدل female اینگونه نیست. اتصال بین کانکتورهای MTP دقیقاً از طریق پین‌ها تراز شده است و دو کانکتور MTP که به یکدیگر متصل هستند باید یک نر و یک ماده باشند. در سیستم MTP، جنسیت (نر/ماده)، جهت (KeyUp/KeyUp، یا KeyUp/KeyDown) و تراز انتهایی (مستقیم یا زاویه‌دار) همگی بر قطبیت MTP تأثیر می‌گذارند.

فقط زمانی که کانکتور با قطبیت مناسب وصل شود، فرآیند انتقال بصورت عادی صورت میگیرد. سه روش برای پیکربندی قطبیت سیستم تایید شده توسط استاندارد TIA-568 وجود دارد – نوع A، نوع B و نوع C که می تواند برای کابل های مختلف MTP Trunk استفاده شود.

ویژگی های کانکتورهای MTP

اگرچه کانکتورهای MPO و کانکتورهای MTP از عوامل شکل و نوع اتصال push-pull  چندگانه (SNAP) برای بهبود عملکرد نوری و مکانیکی استفاده می‌کنند، کانکتورهای MTP که توسط US Conec توسعه یافته‌اند، دارای برخی از ویژگی‌های طراحی منحصر به فرد هستند. در زیر سه ویژگی به تفصیل معرفی خواهد شد:

نصب ساده و سریع

زمان نصب سستم های MTP هفتاده پنج درصد کوتاه تر از زمان نصب سیستم های فیبرنوری معمول می باشد. کانکتور MTP با محفظه قابل جابجایی طراحی شده است که نه تنها امکان پولیش و صیقل دادن مجدد فرول MT را امکان پذیر می کند، بلکه باعث انتقال سریع از نر به ماده و برعکس می شود. مهم نیست که بعد از مونتاژ باشد یا نه، کانکتورهای MTP با محفظه قابل جابجایی راه حل های آسان و موثری را به کاربران ارائه می دهد.

انعطاف پذیری

این کانکتور با چهار نوع استاندارد بوت مقاوم در برابر خمش ارائه می‌شود که انعطاف‌پذیری بیشتری برای کابل مورد استفاده ایجاد میکند. علاوه بر این،  بوت های مقاوم در برابر خمش با انعطاف پذیری و توان کششی بیشتر نیز موجود می باشند که موجب میشوند کابل ها را در موقعیت های مختلف، از 0 تا 90 درجه براحتی کشیده و نصب شوند. و مدیریت کابل را در پیکربندی های فضای کم و محدود تا حد زیادی بهبود می بخشد.

ثبات

  • در داخل کانکتور MTP، یک پین ​​فلزی وجود دارد که نیروی وارده را کنترل می نماید و همچنین به نیروی فنر مرکزی کمک می کند. طراحی فنر جهت جلوگیری از آسیب دیدن تارهای فیبر نوری ریبون موجود در  کانکتور بسیار کاربردی می باشد و امنیت فیبر ها را به حداکثر می رساند.
  • کانکتورهای MTP از فرول های ساخته شده از ترموپلاستیک (مقاوم در برابر گرما) استفاده می کنند که در برابر دماهای مختلف انعطاف پذیرتر هستند. با توجه به قرارگیری کانکتور با حداکثر ثبات ممکن سبب ایجاد اتصالات فیزیکی قابل اطمینان تری می شود.
  • کانکتور MTP از یک ساختار قفل کشویی استفاده می کند که به دو کانکتور اجازه می دهد تماس فیزیکی خوبی با فرول تحت تأثیر نیروی خارجی در طول اتصال برقرار کنند.

جهت آشنایی با کابل های MTP/MPO این لینک را کلیک نمایید.