پچ کورد فیبر نوری یونی نت 

پچ کورد فیبر نوری کابل فیبر نوری است که در دو انتهای آن کانکتور فیبرنوری بسته می شود و امکان اتصال سریع و راحت یک سوئیچ نوری را با سایر تجهیزات مخابراتی فراهم می کند.

پچ کورد فیبرنوری با قابلیت اطمینان عالی، سرعت بالای انتقال اطلاعات و امنیت بهتر، بهترین انتخاب برای کاربرد هایی که کابل های معمولی مسی قادر به انجام آنها نیستند، می باشد .

 

انواع رایج‌ پچ کورد فیبرنوری :

پچ کوردهای فیبر نوری در بازار اکنون انواع مختلفی دارند، پچ کابل های فیبر را می توان از منظر نوع کور فیبر، نوع کابل فیبر، نوع ژاکت، نوع کانکتور اتصال دهنده و نوع پولیش طبقه بندی کرد.

 

1- نوع کور فیبر : سینگل مد SM یا مالتی مد  MM

فیبر سینگل مد (SM): داری دو نوع OS1 , OS2

OS1 و OS2 هر دو برای مسیرهای طولانی قابل استفاده هستند اما OS2 دارای عملکرد بهتر و تلفات کمتر می باشد .

فیبر مالتی مد (MM):  دارای پنج نوع OM1 ,OM2 ,OM3 ,OM4 ,OM5

کور فیبر مالتی مد به طور معمول 50 یا 62.5 میکرون می باشند، این ۵ نوع کور با رنگ متفاوت ژاکت متمایز می‌شوند و دارای کارایی متفاوت هستند .

 

2- نوع کابل فیبر : Simplex یا Duplex

با توجه به تعداد رشته های کابل فیبر، پچ کورد فیبر سیمپلکس یا دوبلکس وجود دارد. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، پچ کورد سیمپلکس شامل کابل تک رشته با یک کانکتور سیمپلکس در انتهای آن است، در حالی که پچ کورد فیبر دوبلکس شامل کابل دو رشته با دو کانکتور فیبرنوری در انتهای آن تشکیل شده است .

 


3- نوع ژکت : PVC یا LSZH

از PVC , LSZH ‌ برای توصیف ماده ژاکت پچ کورد فیبر استفاده می شود، پچ کورد با ژاکت PVC  بسیار انعطاف پذیر می باشد در مقایسه با پچ کابل های PVC، پچ کابل های LSZH سفت و محکم تر و انعطاف پذیری کمتری دارند اما حاوی ترکیب بازدارنده شعله هستند که در صورت سوختن گازهای سمی منتشر نمی کند.

پچکورد فیبر نوری PVC معمولاً برای مصارف داخلی مانند اجرای افقی از مرکز سیم کشی استفاده می شود ، در حالی که از کابل LSZH در مناطق تهویه نشده در معرض دید عموم ، مانند مترو و تونل ها استفاده می شود.

 

 

4- نوع کانکتور : LC ،SC ،  STیا سایر موارد

انواع مختلفی از کانکتورها در ساختن پچ کورد یونینت استفاده می شود مانند LC،SC  ،ST یا MTP/MPO که در این مقاله ذکر شده است. پچکوردها می‌توانند کانکتور یکسان یا کانکتور متفاوت در دو طرف باشند ، درصورتیکه کانکتورها متفاوت باشند به آن ترکیبی می گویند .

اگر نوع پورت دستگاه ها در هر دو طرف یکسان باشد، می توانیم‌ از پچ کورد با دو طرف یکسان استفاده کنیم در غیر اینصورت باید نوع ترکیبی را انتخاب کنیم .

به شکل زیر توجه کنید در شکل سمت راست یک‌ پچ کورد فیبر نوری یونی نت با دو‌طرف کانکتور SC و کانکتور LC متفاوت استفاده شده و در شکل سمت چپ یک پچ کورد فیبرنوری یونی نت با دو‌ طرف کانکتور مشابه LC نمایش داده شده است .

 

 

5- نوع پولیش : PC ،  UPCیا APC

کانکتورهای دو سر پچ کورد فیبر نوری به اشکال مختلف طراحی و پولیش می شوند تاRL (Return Loss)  افت برگشتی نور یا افت IR(Insetion Loss)  را به حداقل برسانند، باید توجه داشت که پچ‌ کوردهای APC دارای افت  RL(Return Loss ) کمتر و ‌پچکوردهای UPC دارای افت ذاتی IR(Insetion Loss) کمتر می باشند، این امر فقط در فیبر سینگل مد اهمیت دارد.

در شکل زیر پولیشPC ، UPC و APC کانکتور( فرول کانکتور) دیده می شود. امروزه نوع پولیش PC با نوع UPC جایگزین شده است. اینکه UPC یا APC را انتخاب کنید به شبکه انتقال اطلاعات شما بستگی دارد. 

کابل های پچ کورد فیبر نوری APC یونینت بیشتر برای پهنای باند FTTx ، شبکه نوری غیرفعال (PON) و سیستم های (WDM) کاربرد بیشتری دارند.


انواع خاص پچ کورد فیبرنوری :

1- پچ کورد آرمورد یونی نت

پچکورد فیبرنوری آرمورد یونی نت ، تمام ویژگی های پچ کوردهای فیبر معمولی را دارد . تفاوت اصلی در این است که کابل پچ کورد فیبر نوری آرمورد با یک لوله زره پوش ضد زنگ در داخل ژاکت و خارج از فیبر نوری پوشانده شده است .

پچ کورد فیبرنوری آرمورد در واقع به اندازه پچ کورد فیبرنوری استاندارد انعطاف پذیر است و قابلیت خم شدن را دارد.

شکل زیر مقایسه پچ کورد آرمورد و استاندارد را نشان می‌دهد.
2- پچ‌ کورد فیبر نوری غیر حساس یونی نت

پچ‌ کورد فیبرنوری غیر حساس Bend Insensitive یونی نت دربرابر آسیب و خسارت مربوط به خم شدن بسیار مقاوم است. شعاع خمش كابل در این پچ کورد می‌تواند کوچک‌ باشد یعنی کابل می‌تواند حول دایره ای به شعاع کمتر از ۳ سانتیمتر بچرخد بدون اینکه افت زیادی در آن ایجاد شود .

پچ‌کورد فیبرنوری غیر حساس در پروژه های FTTH با کابل کشی و خمیدگی زیاد، استفاده می شود که باید پیچیده و گوشه های محکم را بگیرد، شکل زیر کاربرد این نوع پچ کورد را نشان می‌دهد .


3- پچ‌ کورد فیبر نوریUltra Low Loss  یونی نت

 این نوع پچ کورد فیبر نوری از فناوری LL استفاده می کند، در مقایسه با پچ کابل های فیبر استاندارد، افت اتصال (IL)کمتری دارند، به عنوان مثال، افت این پچ کورد فیبر می تواند در حدود‌0.15db  باشد.

 

4- پچ‌ کورد یونیبوت Uniboot

پچ کورد uniboot از کانکتور  LCخاصی استفاده می کند و دو کور فیبر در یک کابل ادغام شده است، بنابراین مزایای قابل توجهی  در محیط کابل کشی با چگالی بالا ارائه می دهد. تعداد کابل ها را در مقایسه با کابل های استاندارد LC تا 50٪ کاهش می دهد و بهترین انتخاب برای مکان هایی است که فضای کابل کشی بسیار محدود بوده و این مزیت اصلی آن است.

 

در شکل زیر مزیت استفاده از پچ کورد یونیبوت نمایش داده شده است.


 

در شکل زیر نوع کانکتور استفاده شده در پچ کورد یونیبوت نشان داده شده است.